Athletic Hall of Fame

The Notre Dame Alumni ATHLETIC HALL OF FAME was instituted in 1985 to pay tribute to those former athletes and coaches whose records and skills helped the ND athletic tradition.  

1985
Coach Lou Saccone - Football, Golf
Coach Alvin Clinkscales - Basketball
David Bike '65 - Basketball, Baseball
1986
Coach Ann DeLuca - Softball
Robert Cenci '63 - Football
Henry Andrzejczak '65 - Football
Rodock Cox '66 - Basketball
Mary Ann O'Connor '71 -Softball, Basketball

1987
Coach John Waldeyer - Basketball
Michael Dobosh '60 - Football
Coach - Football
Richard Soares '62 - 
Cynthia Lewis Sweeting '76 - Basketball
1988
William Dial '62 - Football, Basketball, Track
John Ceccarelli '61 - Baseball, Basketball
David Baye '67 - Baseball, Basketball
Frank Oleynick '72 - Basketball
Barry McLeod '72 - Basketball

1989
Alexander Turko '61 - Football,
Basketball, Baseball
William Pritz '63 - 
Michael Koritko '65 -
Thomas Finch '67 - Football, Basketball, Baseball
Jerome Lademan - '71 - Basketball (Posthumous)

1990
Coach John Reidy - Swimming,
Cross-Country, Baseball
Frank Menendez '62
Robert Halky '63
Peter Saccone '71
Mary Beth Sacramone '83 - Volleyball, Softball, Basketball
1991
Coach Armand Fabbri - Football,
Basketball, Baseball, Hockey
Lawrence Urda '61 - Football & Baseball
Kelly Lombard '75 - Cross-Country,
Football, Basketball
Cathy McGillcuddy '84 - Volleyball, Basketball, Softball

1992
Coach Stephen Nemergut - Girls' Basketball
Girls' Cross-Country
Terrence Tiernan '65 - Football
Robert Keeley '71 - Cross Country,
Basketball
Willie Fuller '84 - Football, Baseball
Ellen Grosso '86 - Basketball, Softball
1993
Jack Reh '62 - 
Vito Savo '73 - Football
Karen Soter Maietto '86 - Basketball,
Softball
1994
Dick Evanko '61 - Football, Baseball 
Mike Brennan '74 - Football
Tom Maney '79 - Cross-Country
Elaine Agosti '86 - Basketball. Softball

1995
Ed Tamashunas '63
Bob Sorrentino '67 - Baseball
Mark Gaines '85 - Football, Baseball
1996
Coach John Svatik - Football
Michael Bailey '81 - Football, Track
David Burr '90 - Hockey
David Lehn '74 - Basketball, Baseball

1997
Coach Sherrie Zembrzuski - Cheerleading
James McGuigan '69
Bob Sullivan '70

1998
Bob Olah '86 - Baseball
Richard Dobbs '69
1999
Alison Martinsky Cain '81 - Basketball
Patrina Blow '89 - Basketball

2000
Mark Lambert '89 - Baseball, Basketball, Cross-Country
Andrew Cleary '89 - Cross-Country

2001
Cindy Snyder Acree '82 - Basketball
Sylvester Mclntosh '95 - Basketball
Coach Marty Roos - Hockey

2002
Latoya Brookins '94 - Basketball
William Durkin '89 - Football, Basketball
2003
Peter Toomey '97 - Hockey and Baseball
2004
Joe Palsa '64 - Golf
Peter Zingoni '99 - Hockey, Baseball, Track

2005
Michael Wolfe '99 - Hockey
Dawon Dicks '00 - Football and Track
2006
Kevin Callahan '80 - Football
Peter Giatrellis '99 - Hockey
Jason Sapp '00 - Football

2007
Coach Ed Wysocki - Football
2008
Lenny Jefferson '01 - Basketball
Pam Pillo '03 - Tennis
John Rooney '64


2011

Paul Fabbri '82 - Football, Hockey,
Baseball, Coach (Baseball)
Evan Bowen '03 - Football, Baseball
Randy Gress '03 - Football,
Hockey, Baseball
Juan Serrano '03 - Baseball

2012/13
Teale Stevens '79 - Basketball, Volleyball 
Greg Florence '84 - Cross Country 
Oliver Macklin '89 - Basketball, Track,   Cross- Country
2014
Coach Jeff Bevino - Football
George Burr ‘64 - Hockey Program
Bill Garfield ‘91 - Hockey
Patricia Stramoski Hajducky ‘79 -
Basketball, Softball
 
Team Inductees
1964 State Championship Football Team
1964 Baseball Team
1977 Softball Team
1989 Hockey Team


2015
Coach Charl
es Brophy - Hockey
Louis Tranquillo ‘70 - Baseball
Peter Tranquillo ‘71 - Baseball

Dennis McLaughlin ‘72 - Basketball
Martha Cleary Peck ‘91 - Basketball
Elizabeth Cleary Gonzalez ‘91 - Basketball

Team Inductees
1969-1972 Hockey Team
1972 Boys' Basketball Team 
1987 Girls' Basketball Team

2016
Alan Fischer ‘67 - Basketball
Jason Miska ‘91 - Basketball
Candace Williams ‘08 - Basketball, Track

Team Inductees
1980 Boys’ Basketball Team



2017
Frank Carrano V '99 - Hockey
(Posthumous)
David Mihalov '02 - Football, Bowling
Michele Mihalov Miller '04 - Basketball
Ken Burns '06 - Football, Baseball

Team Inductees
1999 Hockey Team